Більшість громадян нашої країни відносять себе до православних християн і намагаються дотримуватися всі релігійні традиції, заповідані предками ще сотні років тому. Вони відвідують церковні богослужіння, приймають причастя, беруть участь у таїнствах і, звичайно ж, тримають піст. Ці звичаї дозволяють людині зміцнити свою віру і відчути єднання не тільки зі своєю релігійною громадою, але і вищими силами.
Якого числа починається і закінчується Великий піст
Мабуть, одним з найбільш важливих ритуалів християнської церкви є піст. Це не просто обмеження в їжі та розвагах, але і очищення помислів шляхом зречення від мирських спокус. Крім того, за допомогою такого таїнства віруюча людина може зміцнити силу духа – головний інструмент у боротьбі за безcмеpтну душу. Людина, вступивши на цей шлях, свідомо обмежує своє тiло в недозволеною пустотливої їжі, неналежних задоволеннях і гріховних помислах смиренно схиляючись перед Богом і його заповідями.
Витримати такий процес дано далеко не кожному, багато піддаються спoкуcі, дозволяючи собі невеликі відступу від канонів. Тільки найбільш міцні духом люди проходять дорогу до кінця. Найбільш значним, тривалим і суворим вважається Великий Піст. Він припадає на весняний період і не має конкретної фіксованої дати. Його час залежить від дня Великодньої Неділі і розраховується за місячним календарем. У 2019 році він розпочнеться 11 березня і триватиме 48 діб, аж до суботи 27 квітня.
Суть і традиції
Релігійна спільнота щороку обмежує себе в земних задоволеннях з однієї простої причини – віруючі хочуть вшанувати благі діяння Спасителя і згадати, на які жертви він пішов заради людства. Традицію постничать в цей період заклав сам Ісус Христос, провівши сорокаденна поневіряння в пустині, позбавлений їжі, води і даху над головою. Свідчення тому докладно описані у Святому Письмі. Там зазначено, що Месія провів довгі поневіряння в піщаній пустки, борючись з надісланими йому спoкуcами і зміцнюючи свій дух постійними молитвами.
Підготовка до дотримання посту
Великий Піст починається з першої седмиці, до цього моменту віруючі протягом чотирьох тижнів ведуть підготовку до нього. Важливо при цьому налаштувати себе, насамперед, духовно, а фізичне тiло, як стверджують священнослужителі, завжди підкориться сильного духом людини. Кращий помічник в такій справі – смирення перед Богом і його заповідями.
Кожна з чотирьох тижнів підготовки має власне духовне значення, яке прийшло зі сторінок Нового Завіту. Так, наприклад, перший тиждень присвячена 19 главі Євангелія від Луки, що розповідає про долю великого грішника, який знайшов у собі сили покаятися, і очистив свою душу перед Богом. Друга і третя також засновані на святих трактатах і повчальних проповідях про необхідність смирення в цей період.
Остання, четверта седмиця предзнаменует швидке наближення Великого Посту. Всі ці сім днів уже не рекомендується вживати м’ясо, алкоголь, а також жирну і важку їжу. У п’ятницю і середу девствуют особливі обмеження, які забороняють вчиняти трапезу більше одного разу на добу.
Що можна їсти і харчування по днях
З перших днів посту віруючі люди зіткнуться з безліччю обмежень, що стосуються вживання їжі. Для більш точного розуміння правил існує спеціальний календар харчування по днях. Так, в понеділок першої седмиці християнам повністю заборонений прийом їжі в будь-якому вигляді, люди в цей день повинні всі свого часу присвятити молитві і покаяння. Починаючи з вівторка, обмеження поступово слабшають і людина, що тримає пост, може поступово додавати в свій раціон хліб, овочі, деякі крупи та олії.
Другу седмицю віруючий християнин повинен прожити виключно рослинної їжі, яка не пройшла термічну обробку і без рослинної олії. Крім того, такий режим харчування рекомендований по всьому п’ятницях посту. Найбільш ліберальними у виборі їжі є дні суботи та неділі, тоді господині можуть виставляти на стіл варені овочі, рибу і червоне вuно.
В останню, так звану страcний тиждень, порядок прийому їжі трохи змінюється. У четвер дозволені будь-які варені овочі і рослинне масло. У п’ятницю, повинен відмовитися від їжі зовсім, тоді як в суботу можна каші і вuно. У неділю ж, на православну Пасху відбувається розговіння і святкова трапеза.
Церковні богослужіння у дні Великого Посту
Період Великого Посту у релігійному співтоваристві вважається особливо значимим для всіх християн. У ці дні у всіх храмах країни виробляються добові кола богослужіння. Відбуваються церемонії в строго певні періоди по понеділках, вівторках і четвергах. У ці дні, а також у свята всі християни прямують до церкви, щоб помолитися і принести покаяння.
Як сьогодні християни дотримуються традиції посту
Прискорений темп сучасного життя не дозволяє більшості наших співвітчизників дотримуватися всіх канонічних заповідей цієї релігійної традиції. Постійна зайнятість, стреси і банальний брак часу змушує людей жеpтвувати духовної складової свого життя. Другою причиною, чому посаду в нинішній час для простої людини вкрай складно дотримати, є відсутність фінансових можливостей купувати ранньою весною дорогі овочі і фрукти, які повинні складати основу раціону відповідно до встановлених правил.
Незважаючи на цілий комплекс негативних факторів, в нашій країні все ж є люди, строго дотримуються церковних традицій. Вони відвідують храми не тільки на свята у періоди урочистих богослужінь, але і у звичайні будні дні, щоб помолитися за упокій загuблuх та здоров’я живих. Саме ці послідовники віри в Христа, є надійним фундаментом православної церкви.