Українські “Нептуни” та безпілотники змусили росіян значно посилити базу флоту в окупованому Севастополі та перевести основні найбільш цінні кораблі до російського порту в Новоросійську.
Кораблі, що перебувають за грядою Кримських гір і в Новоросійську, вражати Україні складно.
Потрібні асиметричні відповіді на обстріл з акваторії Чорного моря. Про це сьогодні, 30 червня, заявив капітан 1-го рангу запасу ВМС України, експерт компанії Sonata Андрій Риженко.
За його словами, теоретично вражати російські ракетоносії Україна могла б ракетами Storm Shadow, проте для цього ракету потрібно поставити на носій, повітряний чи морський. Риженко каже, що повітряний не зможе туди вилетіти через значну перевагу РФ в авіації. На його думку, найкращим засобом є невеликі ракетні катери, які противнику складно виявити при їх розгортанні, наприклад, поблизу центральної частини Чорного моря.
“Щоб вони з максимальної дистанції могли провести ракетний удар по кораблях, які перебувають у районі Новоросійська та стріляють по нас “Калібрами”. На жаль, тактико-технічні характеристики “Калібрів” дозволяють їм обстрілювати практично всю територію України. Самі по собі катери — невеликі, їх є де сховати: і в річках, і в портах. Якщо брати кораблі трохи більші, їх дуже добре можна буде бачити. Противник, маючи зараз домінування і в повітрі, і в морі, просто полюватиме на них. Тобто, нам потрібно використовувати нелінійні підходи, не класичні, а асиметричні. Найкращою асиметричною відповіддю була б швидка надводна платформа, яка могла б вискочити, швидко завдати ракетного удару та повернутися”, — коментує Риженко у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ
Він зазначив, що з появою в Україні F-16 ситуація зміниться, але це буде у найкращому разі за пів року. А зараз, враховуючи початок активної фази звільнення Приазов’я, коли РФ використовуватиме ракети для ударів, зокрема, по українських частинах, що наступають, ракетні катери були б дуже доречними.
Риженко також пояснив, чому Україна не використовує для атаки на російський флот у Севастополі морські безпілотники, які добре показали себе торік.
“Вони значно посилили вхід до Севастопольської бухти. Там зараз є 4-5 бар’єрів, поставлено загородження. Це металева сітка, яка підіймається над рівнем моря, тобто ні поверхнею, ні під водою об’єкт не може зайти в бухту Севастополя… Там перебувають катери, була інформація, що там є і дельфіни, спеціально навчені, які можуть реагувати на появу бойового плавця та його нейтралізувати. Вони залучили авіацію… Вони постійно збільшують свою оборону. І нам доводиться шукати нових місць. Я думаю, що коли буде готова ця операція, то завдадуть удару”, — прокоментував Андрій Риженко.
Своєю чергою директор Українського інституту політики Руслан Бортник зазначає, що в липні ми очікуємо на більш рішучі дії в рамках українського контрнаступу. З нанесенням, можливо, ключових ударів по тих чи інших напрямах (їх визначить найвище військове командування).
“Думаю, другий місяць літа, на який припаде 500 днів з початку широкомасштабного російського вторгнення, стане своєрідним піком наступальних дій ЗСУ. До того ж, липень буде примітним низкою важливих заходів. Окрім саміту НАТО 11-12 липня у Вільнюсі, від якого у нас є великі очікування, і який, можливо, визначить вектор європейської та євроатлантичної інтеграції нашої країни на найближчий період, ймовірно, пройде Глобальний саміт миру. Там Україна вкотре презентує свою формулу миру – десять кроків від президента Зеленського. Спробує захистити її, залучити на свій бік більшість країн світу”, – прогнозує експерт.