Газові платіжки підносять українцям нові сюрпризи. З листопада місяця українці стали отримувати квитанції, в яких вказувалася додаткова сума, обов’язкова до оплати. Крім обсягу блакитного палива, який був спожитий за лічильником були додані ще якісь 15%.
Пізніше з’ясувалося, що ці 15% надбавки є коефіцієнт за так зване привид газу до стандартних умов. Виявляється, що в холодну погоду газ стискається і лічильник показує менший обсяг, ніж було спожито насправді.
Регулятор підтримав обурений українців і натиснув на облгази. Останні погодилися, що надбавки можна не платити. Однак не залишили спроб стягнути з українців відсутні їм кошти, так як в споживачів в графі «борг» з’явилися нечувані суми.
У січні цього року платіжки з підвищеними тарифами вже отримали мешканці багатоквартирних будинків, в яких немає лічильників газу. Тарифи зросли в 2-3 рази. Причиною цього стало підвищення норм споживання газу на одну людину. Тепер для приготування їжі виділяють 9,8 кубометрів блакитного палива.
Всі ці ігри з цінами і тарифами посилилися ще й підвищенням ціни за кожні 1000 кубометрів газу. З листопада минулого року вартість зросла на 23% до 8500 грн за 1000 кубометрів блакитного палива. Це призвело до непомірних сум, які вдарили по сімейним бюджетам українців.
Дешевше буде тільки влітку
Привид газу до стандартних умов є законним способом збільшення його ціни. Відповідно до закону, прийнятому в 2015 році, газ в Україні продається за 20 градусах тепла і атмосферному тиску 160 мм ртутного стовпчика. Зміна цих показників веде до зміни обсягів газу. У холодну погоду паливо стискається і лічильник показує менший обсяг. У літній період лічильники показують більший обсяг, ніж реально споживалося. Тому в літній період будуть вважати газ за зниженим коефіцієнтом.
Історія повторюється
Облгази не залишили думки перекласти свої проблеми на голови українців і знову почали вписувати рекомендовані платежі в квитанції. Також в платіжках з’явилися і борги. Вони складаються з тих додаткових нарахувань в обхід лічильників, що не були сплачені споживачами.
Українцям запропонували писати скарги в НАК Нафтогаз, поліцію і НКРЕ. Юристи пропонують також і ще один більш хитрий спосіб – зазначені в квитанціях суми платити, але потім подавати позови до судів і стягувати ці зайво виплачені кошти з пенею в розмірі 3% за кожен день прострочення повернення такої суми.
Ще однією причиною для підвищення сум у платіжках є повернення до старих норм споживання палива. Верховний суд скасував постанову Кабміну про зниження норм споживання газу (свого часу воно було прийнято урядом Яценюка, щоб мінімізувати витрати на газ по субсидіях).
Всі ці газові експерименти затіяні лише для того, щоб ліквідувати облгази, як складову і змусити українців заплатити борги, що виникли у газівників через різницю в часі підвищення тарифів для населення і для самих газових компаній.
Нагадаємо, портал Акценти повідомляв про те, що облгази з’явилися в нашій країні в середині 20 століття. Їх робота необхідна для забезпечення подачі блакитного палива в оселі українців.
Джерело: bn24.biz.ua