Попри те, що Україна знаходиться значно південніше Північного полярного кола в нашій країні раз на декілька років все ж спостерігається таке типове для цієї зони явище, як полярне сяйво.
Але цього року його помітили вдруге.
У ніч проти 25 вересня воно трапилось над Харківською областю і мало вигляд червоних стовпів.
Його зафіксував користувач форуму Київського клубу аматорів астрономів Astropolis під ніком RPM RPM. (Щоби подивитись фото, догортайте новину до кінця)
Він надав точні координати і час зйомки. Фото було зроблене у Богодухівському районі Харківщини, в селищі міського типу Коломак, географічні координати – 49,8° північної широти. Час фіксування явища – 25 вересня 2023 року 03:15 за Києвом.
“В наш час на сполохи намагаюся не реагувати, але у цей раз яскраве видовище обійти було неможливо”, – написав автор знімка. Він розповів, що готувався до спостережень за нічним небом і випадково помітив, як завершується сяйво. Тому він зібрав техніку, тепло вдягнувся і вийшов на вулицю, щоби зробити кілька кадрів.
За словами автора, йому вдалось застати лише досить слабке сяйво. Найяскравіше явище було помітним за 20 хвилин до того. А за 3 хвилини після стався останній яскравий спалах.
Причиною явища стала сильна геомагнітна буря, яка накрила Землю у ніч проти 25 вересня. Як пише телеграм-канал “Небо сьогодні”, її спричинило прибуття викиду корональної маси, що стався на Сонці 20 вересня. Саме ця маса спричиняє сонячний вітер, який, потрапляючи у земну атмосферу, викликає світіння.
Заряджені частинки, що прибули від Сонця, потрапляють в атмосферу і під дією магнітного поля Землі спрямовуються до північного або південного магнітного полюса. Там вони входять у верхні шари атмосфери, зіштовхуються з молекулами або атомами газів атмосфери, збуджують їх і змушують випромінювати видиме світло. Так виникають дуги, смуги, стрічки, плями та інші форми полярного сяйва. Вони можуть бути різного кольору, але зазвичай це досить яскравий відтінок.