Експрезидент України Петро Порошенко за останній рік різко збільшив свої доходи.
Про це пише НВ.
Так, Порошенко єдиний із українських мільярдерів, чиї доходи за останній рік зросли на 12% та становлять $1,25 млрд. Наразі колишній президент займає 6 місце у рейтингу найбагатших українців.
Порошенко розбагатів за рахунок компанії Roshen.
Нагадаємо, нещодавно експрезидент України Петро Порошенко несподівано переписав на свого сина Олексія частину кондитерського бізнесу.
За минулий рік доходи Петра Порошенка зросли майже у 100 разів. Принаймні, офіційно.
Так співпало, що 2018 рік став роком напередодні президентських виборів і можливої втрати президентом своєї влади. Як пов’язані ці явища і те, що у Порошенка стало різко багато грошей – розбиралася «Страна».
Як Порошенко розбагатів в 2018 році
Президент Петро Порошенко подав свою декларацію про доходи за минулий рік – щоправда, з невеликим запізненням. Він, як заявляють ЗМІ, повинен був зробити це до 1 квітня, але документу на сайті до зазначеного терміну не було.
У результаті у НАЗК вказали, що документ створений за 11 хвилин до дедлайну. Тобто, Петро Олексійович соромився показати свої доходи до закінчення голосування.
Втім, затримка, якщо і була, то її можна пояснити – було над чим попрацювати. У декларації президента на цей раз виявилося дуже багато грошей. Доходи Порошенка виросли у понад 95 разів в порівнянні з 2017 роком і становлять 1,6 мільярда (минулий рік гарант закінчив з 16 мільйонами).
Головна стаття доходу – це дивіденди зі «сліпого трасту» Ротшильдів. 1,1 мільярда прийшло від компанії Rothschild Trust Schweiz AG (Швейцарія).
Друга стаття доходу – 400 млн гривень дивідендів від публічного акціонерного товариства «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Прайм Ессетс Кепітал».
Третя – дохід від облігацій. 28,8 млн – це повернення Мінфіном вартості облігацій внутрішньої держпозики і інвестиційного прибутку при погашенні ОВДП.
Четверта стаття – 21 мільйон гривень відсотків від Міжнародного інвестиційного банку (МІБ). І далі «дрібниці»: 0,8 млн грн доходу від відчуження майна та 0,4 млн президентської зарплати.
Як змінювалися доходи за роки президентства
Тенденція до збільшення грошових надходжень у Порошенка зберігається весь період його президентства. Хоча, як зізнається сам, він більше не керує своїм бізнесом, передавши його в «сліпий траст» Ротшильдам.
У підсумку вимальовується кумедна ситуація: чим менше президент «рулить» своєї бізнес-імперією, тим більше грошей вона йому приносить.
Хоча, насправді, питання не в цьому (в чому справжня причина наведено нижче).
У 2017 році доходи президента теж підросли – з 12-ти мільйонів роком раніше до 16 млн. Але це зростання було відновленням після спаду. Справа в тому, що в 2015 році Порошенко заробив набагато більше: 62 мільйони. А ще роком раніше – 369 мільйонів.
Тобто, після 2013 року, коли Порошенко отримав 51 мільйон, гривневі доходи президента стали різко рости – як раз з першого року його президентства. І не до кінця зрозуміло, з чим це пов’язано.
Експерти, які підтримують Порошенка, заявляють, що за цей час впала гривня – відповідно, і доходи глави держави в цій валюті збільшилися. Однак це не пояснює «феномену 2014 року», коли гривня впала менш, ніж удвічі, а доходи Порошенка-президента зросли всемеро – незважаючи на Майдан, війну і анексію Криму.
Тому багато хто вважає, що саме вища посада в країні допомогла гаранту стати багатшим. З 2017 року президент пішов у стабільний плюс. Якщо ж брати перший і передостанній роки правління Порошенка, то його доходи зросли вчетверо.
Але що настільки різко змінилося в 2018 році? Чому Порошенко став багатшим не в два, п’ять, а майже в сто разів?
Президент на валізах?
Звичайно, навряд чи офіційні суми в декларації відображають реальність – розбагатів Порошенко чи ні. Реальний рівень доходу будь-яких бізнесменів при владі на порядки відрізняється від офіційного.
А політики рівня Порошенко зазвичай сидять на мільярдних потоках. І проблеми у них не з грошима, а з їхньою легалізацією.
Втім, у нинішнього президента є безліч способів отримати «білий» дохід: це дивіденди, облігації і так далі. Питання тільки в тому, навіщо Петро Порошенко почав різко «світити» багато грошей.
Експерти в спілкуванні з журналістами називали дві можливі причини: це передвиборна кампанія і «чемоданний настрій» – підготовка до виведення капіталу після втрати влади.
«Можливо, боїться програшу на виборах, що після цього будуть арешти рахунків і не встигне забрати гроші», – допускає екс-корпоративний секретар ПриватБанку, фінансовий експерт Вікторія Страхова.