Печінка – один із найважливіших органів у нашому організмі.
Щоб зберегти організм вільним від токсинів і підтримувати його оптимальне функціонування, надзвичайно важливо регулярно доглядати за своєю печінкою. Ці шість трав допоможуть не тільки підтримати печінку, але і зберегти здоров’я на довгі роки.
Наша печінка виробляє і регулює гормони, контролює накопичення жиру і виробництво енергії, очищає кров, відіграє вирішальну роль у травленні й регулює постачання необхідними вітамінами та мінералами. Якщо ваша печінка не функціонує належним чином, страждає вся ваша система «розум-тіло». Це означає поганий або пригнічений настрій, проблеми зі шкірою, зниження статевого потягу, погане травлення, туман у голові / повільність і безліч інших симптомів. З іншого боку, печінка, що правильно функціонує (такого результату може бути досягнуто шляхом прийому перерахованих нижче продуктів і трав для чищення печінки) буде підтримувати високий рівень енергії протягом дня, дасть відчуття щастя і радості, підвищення ясності розуму і гарне функціонування, правильне травлення, здоров’я очей, волосся, шкіри та нігтів, підвищене лібідо і в цілому міцне здоров’я і добре самопочуття.
У філософії традиційної китайської медицини печінка є важливим регулятором «ци» в організмі, що вільно перекладається як «енергія життєвої сили» або «життєва енергія», яка, як вважають, є енергією, що підтримує саме життя. Таким чином, правильне здоров’я печінки має важливе значення для нашого почуття життєвої сили. Китайці також вважають, що органи тісно пов’язані з нашим емоційним здоров’ям і що дисбаланс у стані печінки викликає у нас почуття гніву і розчарування.
Таким чином, включення спеціальних продуктів і трав для чищення печінки регулярно потрібне в практиці традиційної китайської медицини та майже у всіх місцевих культурах на планеті. Зробивши ці потужні очищувальні продукти харчування регулярною частиною вашого раціону, ви зможете швидко відновити роботу печінки до оптимального рівня і забезпечити собі здоров’я протягом усього життя.
Продукти харчування й трави для очищення печінки. Міцне здоров’я і благополуччя:
1. Цикорій (Cichorium intybus)
Стимулює апетит і покращує травлення
Цикорій – рослина, що очищає печінку, з лікарською дією, що тонізує. Ця рослина для чищення печінки дуже популярна. ЇЇ листки використовуються як в кулінарних, так і в лікувальних цілях. Крім того, висушений корінь цикорію може бути корисною заміною кави. Як продукт, його дуже легко приготувати. У поєднанні з іншими інгредієнтами, які протидіють його особливому гіркому смаку, ви зможете приготувати смачні та освіжаючі салати з поживними та лікувальними властивостями.
Коли використовувати?
Свіжий чи сухий цикорій використовуйте перед їдою – його компоненти допомагають стимулювати апетит у дітей і дорослих і зміцнюють травну систему. Завдяки своєму лактукопікріну, який відповідає за гіркий смак листків цикорію, він також має жовчогінну дію; тобто цикорій полегшує випорожнення жовчного міхура і, отже, покращує травлення. Таким чином, він очищає печінку і покращує її функції. Цикорій рекомендують тим, хто страждає захворюваннями жовчного міхура і печінки, а також від повільного травлення.
Його слабка проносна дія також лікує хронічні закрепи, а його м’який сечогінний ефект допомагає запобігти затримці води.
Як замінник кави використовується висушений корінь цикорію з тією перевагою, що він являє собою настій для хорошого травлення без будь-яких стимуляторів.
Використовуйте його свіже листя в салатах або свіжому соку. Сік цикорію дуже гіркий, але дуже ефективний для стимулювання апетиту. Використовуйте його свіжий або сушений корінь для приготування відвару (2 чайні ложки на чашку). Корінь також доступний в сушеному і подрібненому вигляді для приготування кави (сушений, смажений і мелений). Його також можна знайти в рідкому екстракті (від 2 до 6 крапель на день, розділених на кілька доз).
Рецепт відвару цикорію
Змішайте склянку води з 2 чайними ложками кореня цикорію і кип’ятіть 5 хвилин. Дайте настоятися 10 хвилин і процідіть. Пийте до 3 склянок на день перед їдою, щоб стимулювати апетит і поліпшити травлення.
2. Артишок (Cynara scolymus)
Піклується про печінку і знижує рівень холестерину
Артишок – смачна рослина, має цілющі властивості й очищає печінку. Хоча раніше йому не надавалося особливого значення в якості лікарської рослини, з двадцятого століття він став користуватися хорошою репутацією як засіб для очищення печінки та лікування жовчних розладів. Насправді, деякі з його активних інгредієнтів включені в фармацевтичні препарати для печінки.
Коли використовувати?
Листки і стебла, свіжі або сушені, є відмінним засобом від пошкодження печінки й жовчних захворювань, крім того, що вони є гепатопротектором (тобто захищають печінку від токсинів). Його жовчогінна дія сприяє гарному травленню.
Артишок дуже рекомендують при повільному травленні та печінковій недостатності. Він також має сечогінну дію, очищає і сприяє виведенню сечовини, тому він корисний для людей, які страждають на ниркову недостатність. Артишок також допомагає знизити рівень холестерину в крові.
Найбільш поширений спосіб отримати вигоду з цілющих властивостей – їсти артишок свіжим. Крім вживання артишоків, ви можете приготувати свіжовичавлений сік, використовуючи свіже листя (пийте відразу, тільки так ви отримаєте максимальну користь).
Для приготування настою (1 чайна ложка на склянку води) потрібні висушені та порізані листки артишоку. Їх легко знайти. Використовуйте артишок у настої (1 чайна ложка [6 мілілітрів] кожні 8 годин), ампулах (з рідким екстрактом) і капсулах (сухий артишок).
Рецепт настою з артишоку
Настій для правильного травлення: додайте 1 чайну ложку листя в склянку з окропом. Дайте настоятися 10 хвилин і процідіть. Пийте за пів години до їди.
Комбінований настій
Змішайте в рівних частинах трави, що очищають печінку: болдо, артишок і чортополох. Залийте 1 чайну ложку цієї суміші склянкою окропу і дайте настоятися 10 хвилин. Потім процідіть. Пийте 3 склянки на день, за пів години до їди.
3. Болдо (Peumus boldus)
Найкращий друг жовчного міхура
Болдо є потужною травою для чищення печінки, яка тисячоліттями використовувалася корінними народами в Чилі. Корінні жителі Чилі, в Андах, використовували листя болдо для лікування шлунку і розладів травлення. Ви також можете знайти болдо в країнах з середземноморським кліматом і в магазинах здорової їжі по всьому світу.
Сьогодні це дуже поширені ліки в аптеках і магазинах здорового харчування. Насправді, це одна з найбільш широко використовуваних лікарських рослин для фармацевтичних препаратів, які лікують захворювання жовчного міхура.
Найважливішими перевагами цього препарату є його здатність захищати печінку і його ефективність у збільшенні вироблення жовчі в печінці та полегшення спорожнення жовчного міхура (жовчогінний ефект). Листки болдо особливо рекомендують при проблемах із функцією жовчного міхура, таких, як повільне або утруднене травлення, здуття живота і неприємний смак у роті (гіркота), викликаних неправильною роботою жовчного міхура. Крім того, це м’який, але ефективний проносний засіб, який допомагає боротися з хронічними закрепами.
Найчастіше сушені та нарізані листки болдо використовують для приготування настою (одна чайна ложка на склянку води). Але це дуже часто в поєднанні з іншими жовчогінними рослинами або проносними. Болдо також продається в капсулах у дозуваннях, рекомендованих виробником.
Крім того, активні інгредієнти беруться з кори болдо і використовуються в деяких фармацевтичних препаратах для лікування захворювань печінки та жовчного міхура.
Настій болдо
Настій для жовчної диспепсії: помістіть 1 чайну ложку листя в склянку окропу. Дайте настоятися 10 хвилин і процідіть. Пийте до 3 склянок на день, за пів години до їди.
Комбінований настій
Протинабряковий засіб для печінки: змішайте в рівних частинах трави болдо, фумінорі, розмарин, кульбабу та аніс. Помістіть 2 чайні ложки цієї суміші в склянку окропу. Дайте настоятися 10 хвилин і процідіть. Для поліпшення функції печінки пийте до 3 склянок перед їдою.
4. Розторопша звичайна (Silybum marianum)
Потужний регенератор печінки
Розторопша є потужною травою для чищення печінки, яка широко поширена в Північній Америці та Європі.
Будяк є рідним для середземноморських помірних зон, де він використовувався з давніх часів. У багатьох регіонах це традиційний зимовий продукт, який подають на різдвяні вечірки. Володіє ніжним, солодким і злегка гірким смаком. Хоча розторопша не надто багата поживними речовинами, вона дає організму інші активні компоненти, такі, як силімарин і інулін, якими зобов’язана своїми лікарськими властивостями.
Це один із найбільш ефективних засобів для захисту і лікування печінки, оскільки містить силімарин, речовину, здатну регенерувати клітини печінки, пошкоджені токсинами, і знімати запалення тканини печінки. Тому розторопша є відмінним засобом від гепатиту і печінкової недостатності. Рослина також використовується для лікування захворювань печінки, викликаних недостатньою секрецією жовчі, таких, як камені в жовчному міхурі та диспепсія жовчних шляхів. Володіє хорошим гепатозахисним ефектом для полегшення симптомів, пов’язаних з переїданням, зловживанням алкоголем і наркотиками. Більш того, розторопша також стимулює апетит, має сечогінну дію, має слабку проносну дію і допомагає знизити високий рівень холестерину, оскільки володіє гіполіпідемічною активністю. Крім того, чортополох може використовуватися зовнішньо як протизапальний засіб для зняття сонячних опіків і дерматитів.
Він доступний у настоях (від 1/4 до 1/2 чайної ложки кожні 8 годин), в рідкому екстракті (від 20 до 30 крапель 2 або 3 рази на день), а також у висушеному та подрібненому вигляді для приготування настою. Також подрібнюється в капсули, дозування у яких вказане виробником. Крім того, силімарин витягується з плодів розторопші, і він є одним з основних інгредієнтів у декількох ліках для печінки.
Відвар розторопші
Відвар для підтримки здорової печінки: додайте 1,5 чайних ложки та склянку води в каструлю. Кип’ятіть 2 хвилини. Дайте настоятися 5 хвилин і процідіть. Пийте по 2 або 3 склянки в день до їжі для хорошої роботи печінки.
Гепатопротекторний чай: Змішайте в рівних частинах продукти для чищення печінки, розторопшу, розмарин і болдо. Додайте 1 чайну ложку цієї суміші в склянку окропу. Дайте настоятися 10 хвилин. Процідіть і пийте перед їдою. Цей чай допомагає полегшити стан і убезпечити печінку після переїдання.
5. Кульбаба (Taraxacum officinale)
Великий союзник печінки та нирок
Кульбаби – це схожі на бур’яни квіти, які ростуть по всьому світу і служать потужним засобом для чищення печінки, будучи відмінним доповненням до салатів і соків, і легко доступні на більшості ринків.
Дайте настоятися 10 хвилин і процідіть. Пийте 3 склянки на день до їди.
Комбінований
Трав’яний чай для жовчних каменів: змішайте в рівних частинах очищувальні трави болдо, кульбабу, м’яту перцеву і фуміторі. Помістіть чайну ложку цієї суміші в склянку, залийте окропом. Дайте настоятися 10 хвилин і процідіть. Пийте 3 склянки на день, щоб виводити токсини, лікувати жовчнокам’яну хворобу.
Це дуже поширена рослина, що володіє багатьма корисними для здоров’я властивостями, але вона найбільше відома як звичайний «бур’ян». ЇЇ свіже листя можна їсти в салатах, а її чудова очищувальна здатність робить кульбабу незамінним елементом в детокс чистках. Це відмінний союзник для здоров’я печінки та нирок, але рослина також важлива для зниження ваги через свою низьку калорійність і насичувальний ефект.
Кульбаба дуже корисна для печінки, тому що збільшує вироблення жовчі та сприяє спорожненню жовчного міхура (жовчогінний ефект). Так що це одна з найбільш корисних рослин при захворюваннях печінки та жовчного міхура. Кульбаба також має здатність стимулювати апетит, травлення, має слабку проносну дію для запобігання закрепам. Застосовувана перорально в якості трав’яного чаю, свіжого салату або двох-трьох столових ложок свіжого соку перед їдою, рослина має сечогінну й очищувальну дію, через що дуже рекомендується для запобігання затримки води та видалення кристалів оксалату кальцію для запобігання утворенню каменів у нирках. Це, разом із важливою роботою з підтримки печінки, робить кульбабу ефективним засобом проти екземи, висипу і фурункулів, які часто бувають викликані аутоінтоксикацією. Кульбаба часто рекомендується, коли пори року змінюються. Листя кульбаби є ефективним засобом від переїдання, що робить його корисним для контролю ваги. Крім того, застосування його зовні (як припарки) допомагає загоювати рани та синці.
Свіже листя можна використовувати для приготування свіжого соку за допомогою блендера, або додати в салат. Якщо ви не можете знайти свіжу кульбабу, її можна придбати у вигляді шматочків (сушених і мелених) або в пакетиках, готових для приготування настоїв і відварів; також продається у вигляді рідкого екстракту (від 3/4 до 2 чайних ложок кожні 8 годин) і капсул (порошкоподібних або сухих).
Настій кульбаби
Травний і печінковий настій: додайте 1 чайну ложку кульбаби в склянку з окропом. Дайте настоятися 10 хвилин і процідіть. Пийте по 3 склянки на день, за пів години до їди. Цей засіб не тільки допомагає травленню, але й очищає весь організм.
Комбінований настій
Гепатопротекторна і сечогінна дія: змішайте в рівних частинах трави для чищення печінки: болдо, артишок, кульбабу і м’яту перцеву. Додайте 1 чайну ложку цієї суміші в склянку окропу і залиште на 10 хвилин. Процідіть і пийте перед їдою. Це допоможе гарному травленню і полегшить виведення відходів.
6. Фуміторі (Fumaria officinalis)
Очищає печінку і весь організм
Фуміторі – священна, дещо містична трава для чищення печінки, яка має ряд корисних впливів на організм. Слово «fumitory» походить від латинського fumus («дим»), хоча невідомо, чи відбувається це тому, що, коли трава розчавлена, змушує очі сльозитися так само, як це робить дим, або тому що її листя нагадує дим від вогню. Вірили, що коли цю рослину підпалюють, її дим відганяє злих духів.
Фуміторі має спазмолітичні, сечогінні та очисні властивості, але найбільше виділяється її здатність стимулювати функцію жовчного міхура, завдяки жовчогінному ефекту, що значно поліпшує процес травлення. Фуміторі рекомендується для полегшення важкого травлення, мігреней і кишкових спазмів. При зовнішньому застосуванні рослина є хорошим пом’якшувальним засобом для зняття екземи та висипки.
Зберіть фуміторі в дикій природі, потім висушіть в тіні та зберігайте в щільно закритих скляних контейнерах, далеко від світла. Ви можете знайти рослину вже висушеною і меленою, готовою для приготування чаю. Можна також купити її у вигляді рідкого або сухого екстракту і в капсулах, причому останній варіант є найбільш практичним, оскільки її дозування, показання та термін придатності визначаються виробником.
Травний настій фуміторі: додайте 1 чайну ложку фуміторі в склянку з окропом.
Протипоказання
Є ситуації, в яких треба уникати ціх трав. Надмірне використання може призвести до:
- блювоти
- діареї
- запаморочення
- нудоти
- галюцинацій
З іншого боку, їх повинні уникати:
- вагітні або матері, що годують
- пацієнти, які страждають на важкі захворюванням печінки
- діти до 12 років
- пацієнти з хворими нирками
- пацієнти, які приймають антикоагулянтні препарати, оскільки трави можуть підвищити ризик кровотечі
Пам’ятайте, що будь-який засіб необхідно приймати помірно. Ми рекомендуємо вам звернутися до спеціаліста перед тим, як вирішити додати цю рослину до раціону. Фахівець допоможе визначитися з правильним дозуванням.
Сподіваємося, тепер ви знаєте, які трави можуть покращити здоров’я печінки!
Джерело:www.otozh.com.ua