В Україні хочуть ввести новий податок для пересічних власників землі, і законопроект №3131 – зобов’язує щорічно платити 6 тисяч гривень за кожен гектар землі, незалежно від доходу – вже викликав масу дискусій і суперечок.
У результаті фінансовий комітет Верховної Ради вирішив знизити розмір майбутнього податку для малих фермерів з 1400 гривень на 1 га до трохи більше 1200 гривень, пише РБК-Україна.
Президент Володимир Зеленський вже заявив про свою підтримку ініціативи після доопрацювання і підкреслив, що це дозволить вивести з тіні весь сектор фермерства, і податки повинні платити всі виробники.
У той же час глава держави в ході робочої поїздки на Волинь вказав на важливість, щоб законопроект “не зачепила звичайних селян, які тримають городи для себе”.
А ось прем’єр-міністр Денис Шмигаль назвав законопроект про введення мінімального земельного податку передчасним, особливо в умовах кризи. Глава Кабміну днями під час засідання уряду зазначив, що не коректно піднімати орендну плату, коли фермери просять підтримку від держави.
Крім виникнення додаткового податку – зараз в Україні діє земельний податок за паї до 300 гривень в рік – фахівці бачать також ризики іншого роду. На думку деяких експертів, законопроект про детінізацію АПК здатний витіснити дрібних фермерів з їх землі великими агрокомпаніями. Також критики кажуть, що формально новий податок буде поширюватися на всіх, але де факто агрофірми і холдинги його платити не будуть.
За словами експерта економічних програм Українського інституту майбутнього Данила Монина, пропоновані нововведення сильно збільшують навантаження на сільське господарство України. Про це пишуть “Факти”.
“Фактично будь-який, хто володіє сільськогосподарською землею або орендує її, повинен заплатити близько 1,5 тисячі за гектар. При тому, що продукції з нього отримує приблизно на 20 тисяч (це якщо говорити про рослинництво). Зараз земельний податок становить 0,3- 1% від нормативної вартості землі.
Податкове зобов’язання пропонується на рівні 5%. Виходить, що великі господарства нічого не платитимуть за цим мінімального зобов’язанням, погашаючи його іншими податками, зокрема – на зарплату найманим працівникам. А фермери і дрібні господарства, які обробляють землю, не привертаючи робочу силу з боку, виявляться у великому програші, оскільки самі собі зарплату не платять “, – розповів він.
Експерт вважає, що законопроект спрямований проти дрібних фермерів, він буде сприяти переділу власності в земельній сфері. Крім того, зросте загальне податкове навантаження на сільгосппродукцію, і сільгосппідприємства будуть економити за рахунок оренди.
“Орендарі будуть пропонувати власникам паїв мінімальну ціну оренди – адже якщо ті не здадуть кому-небудь землю, то відразу ж потраплять під великий податок. Фактично для них земельний податок збільшиться в 5-15 разів”, – зазначив експерт.
На його думку, великі господарства зможуть диктувати ціни оренди.
Також це може вплинути на що відкривається ринок землі і сприяти переходу землі від дрібних власників до великих, оскільки власники паїв будуть активно продавати землю, яка приносить дуже маленький дохід.
Спеціаліст скептично висловився про плани авторів законопроекту щодо сприяння виведенню з тіні частини сільського господарства і наповнення бюджету.
“Боюся, що їх просто на вила піднімуть … Я не вірю, що зможуть зібрати набагато більше податків. Але ось з точки зору переділу власності, виїзду населення за кордон на заробітки, передачі землі в оренду великим господарствам – такий процес дійсно прискориться” , – поділився прогнозом експерт.